top of page
  • Zdjęcie autoraJakub Klawikowski

Co się liczy? Sprzęt czy umiejętności?

Pytanie niby oczywiste bo każdy pomyśli – oczywiście, że umiejętności, ponieważ bez nich nic nie stworzymy.


A jak jest ze sprzętem?

Jest jak z wyglądem! To po nim Cię oceniają i patrzą czy umiesz kręcić kamerą czy jedynie aparatem/ telefonem.

Pamiętaj, że to co wymusza naszą kreatywność to ograniczenia. Jeśli masz do wyboru tylko telefon albo aparat to musisz bardziej się nagłowić jak stworzyć niebanalne kadry i to w jaki sposób dopasować do nich historię.


Niby wszyscy wiemy, że w teorii mamy pracować na tym co się ma, ale w praktyce… prawie każdy kładzie mega duży nacisk na zadbanie o to by najpierw dobrać odpowiedni sprzęt. 90% postów na grupach filmowych dotyczy spraw technicznych. Tego, który obiektyw do czego będzie pasował. Rozdzielczości, kodeki, baterie, karty pamięci...

Mało kto dyskutuje o koncepcjach filmu, o tym jaki jest pomysł, jaka historia, czy jakie emocje chcemy wywołać w widzu


Ja się temu nie dziwię, bo o technicznych rzeczach jest najłatwiej mówić. Jeżeli pozbieramy właściwy sprzęt to sprawa zamknięta. Ma po prostu działać.


Natomiast kreatywność, emocje, historia to są rzeczy trudne do zdefiniowania i wymagające pewnej wrażliwości, otwarcia się na krytykę.


Moim celem jest to, żeby grupa ASF Masterclass którą stworzyliśmy, była miejscem do rozmów o tych trudniejszych tematach, rzeczach o których rzadziej się dyskutuje. Żebyś mógł/mogła rozwijać się niezależnie od sprzętu, od doświadczenia. Poszerzać umiejętności każdego z nas na tej grupie i tworzyć coraz ciekawsze pomysły i budować społeczność.


Na koniec dodam w kontekście komercyjnym sprzęt vs umiejętności – liczą się obie rzeczy.

Sprzęt jest przepustką do bardziej zaawansowanych rzeczy. Dobry sprzęt jest wizytówką. Jest to rzecz, którą najłatwiej ocenić. Oczywiście portfolio zawsze się liczy. Ale jeśli pracujesz na kamerze RED, czy ARRI Alexa to znaczy, że reprezentujesz pewien poziom, w tej naszej społeczności filmowej. Oczywiście możesz kupić taki sprzęt, ale to tak jak mówi piłkarskie przysłowie: „buty, nie grają w piłkę”.Dzięki, za to, że to przeczytałeś. Wchodź na nasza grupę ASF Masterclass,udoskonalmy razem Twój film i stwórz najlepszą filmową społeczność.


8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page